Evőeszköz glosszárium – Kés glosszárium

Kényelmetlenül érzi magát az evőeszközökkel kapcsolatos szókincsben? Vagy csak belebotlott egy olyan szóba, amelynek a jelentését nem ismeri valamelyik terméklapunk olvasásakor? Elvégre ez egy sokkal szakszerűbb terület, mint amilyennek látszik. Ez az glosszárium felsorolja a kések világában használt összetett kifejezések összes definícióját. A penge hegyétől a markolat végéig, miután elolvasta ezt a cikket, elsajátítja a késszókincset A-tól Z-ig!

  • A
  • Acél : Alapvetően vasból és szénből álló fémötvözet. Az acél tulajdonságai változhatnak olyan elemek hozzáadásával, mint a króm, molibdén, vanádium, volfrám, kobalt, vagy hőkezeléssel. Ha többet szeretne megtudni, minden további nélkül nézze meg kalauz a késacélokról.

    Élezés : Rendszeres áthaladás a penge élének kiegyenesítése érdekében élezőpisztollyal. Minden használat előtt elvégezhető művelet, amely segít megőrizni a kiváló vágóélességet.

    Élezés : Élező puska használata a tompa penge élének újraformázására. Az élezéssel ellentétben az élezés során anyagot, jelen esetben acélt távolítanak el.

    Alumínium : Könnyű, tartós anyag, amelyet a késkészítők rendszeresen használnak a kések markolatának kikészítésére.

  • B
  • Back Lock : Más néven pumpás zárrendszer: a back lock kések automatikusan záródnak, amint nyitott helyzetben vannak. A penge kioldásához egyszerűen gyakoroljon nyomást a markolat hátsó részén elhelyezett pumpára.

    Bélière : A zsebkés hátulján található rögzítőgyűrű. A bélière így jelentősen csökkenti az elvesztés kockázatát.

    Bushcraft : Az erdőben, az erdőben való élet tényét idéző kifejezés, amely megtanulja a természetet felhasználni a menedék kialakítására, az élelemszerzésre… Semmiképpen nem tévesztendő össze a kempingezéssel vagy a cserkészettel.

  • C
  • Zsebkés : Kis zsebkés, ahol a penge a markolatba hajtható

    Carbon : C-vel szimbolizálva, ez az elem döntő szerepet játszik a vágás minőségében, vagyis a vágóélben. Minél magasabb a pengének a széntartalma, annál élesebb lesz. A korrózióra érzékenyebb, a szénalapú pengéket minden használat után karbantartani kell.

    Csepptörő : Kis üreg a pengében, amely megkönnyíti az élezést: a csepptörő tulajdonképpen kiindulási pontként használható.

    Kényszerbevágás : A kés markolatának hátulján található rugó, amelyre a penge támaszkodik, hogy használat közben megakadályozza a véletlen záródást. Az amerikai csúszókapcsolóhoz hasonlóan a kényszerített bevágás nem zárószerkezet. Egyszerűen a penge hátuljának megnyomásával záródik. A kényszerkapcsot különösen a különböző svájci bicskáknál használják.

  • D
  • Damaszkusz : A damaszkuszi penge különböző acélrétegekből áll, amelyeket egymáshoz kovácsoltak. Nagyon erős és könnyen felismerhető a vonzó mintáiról.

    Duktilitás : Egy anyag azon képességére utal, hogy törés nélkül képes deformálódni.

  • E
  • EDC : Az Every Day Carry rövidítése, ami azt jelenti, hogy “ami minden nap hordható”. Az EDC egy olyan kés, amely egyszerűen hordozható, gyakran összecsukható, és számos feladatra alkalmas.

    Tompa : Egy penge akkor mondható tompának, ha már nem éles. Ekkor élezését élezéssel újra kell alakítania.

    Élezés : A penge fő része, amely a vágóélhez van finomítva. Az evőeszközöknél különböző emutúrák léteznek: aszimmetrikus, lapos, homorú, domború …

    Entablure : A ricasso és az emouture között elhelyezkedő élmeghatárolás.

    Spacer : A nyélben lévő darab, amelyet a két lemez közötti rés elválasztására, fenntartására használnak, hogy helyet biztosítsanak a penge számára.

  • F
  • Szénszál : Szénszálakból és atomokból készült, könnyű és erős kompozit anyag, amelyet gyakran használnak a kések markolatának öltöztetéséhez.

    Fonal : A fonál a penge vágó részének felel meg. Ezért érti, hogy egy kétélű pengének két szála van.

    Flipper : A flipper a markolatból kiemelkedő kis kiemelkedés, amelyre a hüvelykujj a penge nyitásának megkönnyítése érdekében támaszkodik.

    Kovácsolt : Egy pengét akkor mondjuk kovácsoltnak, ha egyetlen acélrúdból faragták ki, hegesztés vagy vágás nélkül. A kovácsolt penge több munkát igényel a vágótól, de jobb minőségű lesz, különösen nagyobb szilárdsággal. Megjegyzendő, hogy egy kés lehet teljesen kovácsolt, ebben az esetben nemcsak a penge, hanem a markolat is egyetlen darab anyagból készül.

    Frame Lock : A liner lockhoz hasonló zárrendszer, azzal a különbséggel, hogy a markolat teljes belső szerkezete a pengére kerül. A Frame Lock ezért logikusan robusztusabb, mint a liner lock. Nem mindig könnyű megkülönböztetni a két mechanizmust, különösen akkor, ha a frame lock kés markolatát lemezek borítják.

    FRN : Az üvegszállal erősített nejlon rövidítése. A GFN-hez (Glass Filled Nylon) nagyon közeli anyag, amely az üveggel töltött nejlonnak felel meg. Ezek a modern, nagy szilárdságú műanyagok jól alkalmazhatók késmarkolatokhoz.

    Elülső zár : Hasonló a hátsó zárszerkezethez, azzal a különbséggel, hogy a pumpa a markolat elülső részén helyezkedik el.

  • G
  • G10 : Üvegszálas és gyanta kompozit anyag. Könnyű, stabil, kellemes tapintású és robusztus, a késmarkolatbetétekhez elengedhetetlen!

    Guard : A penge és a markolat között helyezkedik el, a guard a késnek az a része, amely védi a felhasználó kezét, megakadályozva, hogy a penge felé csússzon.

    Szemcsék : Az élező/élezőkövek különböző szemcsékkel rendelkeznek, ez a csiszolólapokhoz hasonló művelet. Minél tompább a penge, annál kisebb szemcseméretűnek kell lennie. Élezéshez olyan követ ajánlunk választani, amelynek szemcsemérete nem haladja meg a 800-as értéket. Az él befejezéséhez, más szóval az élezéshez 1000 és 3000 közötti szemcseméretet válasszon.

    Guilloché : A késpenge hátoldalán lévő acél eltávolításából álló díszítő technika. A guillochéra jellemzőek az egymásba fonódó vonalak, amelyek gyönyörű mintát alkotnak.

  • H
  • HRC : Az acél keménységének mértékegysége a Rockwell-skálán, 52 és 66 HRC közötti számmal jelölik. Minél nagyobb a keménység, annál élesebb lesz a penge: az érem másik oldala, hogy bonyolultabb is lesz az élezés.

  • J
  • Jimping : A penge hátoldalán lévő fogazott rész az irányíthatóság és a fogás növelése érdekében. Nem minden kés rendelkezik jimpinggel.

  • L
  • Sárgaréz : Főleg rézből és cinkből álló ötvözet, amely aranysárga színéről ismerhető fel. A japán Higonokami márka gyakran használ sárgarézből készült kések markolatának díszítésére.

    Lanyard : Egy zsinór, amelyet a markolat szemén keresztül fűznek át, hogy megkönnyítsék a kés hordozását és tartását. A szemlyuk egyszerűen egy kis lyuk, amely általában a markolat végén található. Vegye figyelembe, hogy nem minden kés rendelkezik szemlyukkal.

    Bélészár : Olyan zárómechanizmus, ahol a markolatlemez a penge alját zárja. Nagyon megbízható, a liner lock az egyik legszélesebb körben használt mechanizmus az evőeszközöknél.

  • M
  • Micarta : Gyanta alapú kompozit anyag, amelyet papírral vagy vászonnal kombinálnak. Gyakran használják markolatokhoz, a micarta jól ellenáll az ütéseknek, valamint a nedvességnek.

    Bolster : A penge és a markolat között leggyakrabban elhelyezett fémrész, amely nagyobb szilárdságot ad a késnek, valamint egyúttal javítja annak esztétikáját. A bolster elhelyezkedhet a markolat fején és/vagy farkán. Egyes késeknek nincs bolerója.

    Molle : Moduláris könnyű teherhordó felszerelés. Moduláris rendszer, amely a felszerelések és fegyverek rögzítésére szolgáló hurkokból (Pouch Attachment Ladder System) áll. Ma már a szabvány, a MOLLE különösen hasznos a katonaság számára, akik a felszerelésüket tetszésük szerint rendezhetik el. Az általunk forgalmazott kések közül sok “MOLLE-kompatibilis”.

    Morfil: A kés éle az erős használat következtében meghajlik: ezt nevezik morfilnak. Ezután kevésbé jól szeletel, és élezni kell, hogy kiegyenesedjen az él. Vegye figyelembe, hogy a morfil szabad szemmel nem észrevehető.

  • N
  • Normalizálás : Az acél szemcséinek finomítására szolgáló hőkezelés, mivel az acél a hőmérséklet-emelkedés következtében durvábbá válhat.

  • O
  • Outdoor : Minden olyan tevékenységre és sportra utaló kifejezés, amelyet a szabadban, a szabadban végeznek.

    Tab : A penge elején található kis bevágás, amely megkönnyíti a nyitást, különösen a köröm segítségével.

    OTF : “Out The Front”, az automata kések olyan típusára utaló kifejezés, ahol a penge elölről, egyenesen előre, forgómozgás nélkül lökődik ki.

  • P
  • Pakkawood : A pakkawood nem természetes fa, hanem egy kompozit anyag, amely a gyantát és a tömörített fát kombinálja. Még mindig a fa megjelenésével rendelkezik, a pakkawood előnye, hogy nagyon ellenálló és nem fél a nedvességtől.

    Táblák : A lemezjátszókhoz plakettek vannak rögzítve, hogy felöltöztessék a nyak szerkezetét. Dekoratívak, különböző anyagokból, például fából, alumíniumból, szénszálból … A lemez nélküli fogantyút “csontváznak” nevezik.

    Tányérok : A leggyakrabban acélból készült lemezek fenntartják a késnyél szerkezetét, megakadályozva a korai kopást.

    Tip : A penge végén lévő kis hegyes rész, amelyet gyakran arra használnak, hogy erőteljesen perforáljon.

    Fényezés : A fényezés a penge stílusának tökéletesítésére használt technika, amely fényes, csillogó megjelenést kölcsönöz neki. A penge polírozása eltünteti a tökéletlenségeit (morfil), puhábbá és simább tapintásúvá teszi, és javítja a vágási képességét.

  • R
  • Lágyítás : Hőkezelés, amelynek célja az acél lazítása. Gyakran ezt alkalmazzák először.

    Edzés : Hőkezelés, amely általában az edzést követi. Az edzés a pengét kevésbé törékennyé, de egyben kevésbé keménnyé is teszi.

    Ricasso : Az őrző és a beülő között elhelyezkedő ricasso egy kis, élezetlen rész, amelyet a penge sérülésmentes tartására használnak.

    Szegecs : Kicsi fémelem, amelyet a lemezek tartására, rögzítésére használnak a tanghoz.

    Rockwell : A penge keménységének meghatározására használt skála, HRC-ben kifejezve. Minél magasabb a HRC index, annál nagyobb a penge keménysége!

  • S
  • Selyem : A selyem a penge folytonosságát, meghosszabbítását jelenti a markolatban. Körültekintően kell kiválasztani, hiszen a késed szilárdsága függ tőle! Egy full tang penge, amely a markolat teljes hosszában kinyúlik, sokkal erősebb lesz, mint egy half tang penge, amelyről rájött, hogy a markolat felénél megáll.

  • T
  • Thumbstud : A pengén található kis gomb vagy hüvelykujjcsap, hogy megkönnyítse az egy kézzel történő használatot. A thumbstud kifejezést akkor használjuk, ha a gomb csak az egyik oldalon van jelen, a dupla hüvelykujjcsap, ha mindkét oldalon.

    Horoglyuk : A pengén lévő lekerekített lyuk, amelyben a hüvelykujj az egykezes nyitáshoz megpihen. A hüvelykujjnyílást széles körben használják a Spyderco késeken .

    Titán : Fémfehér megjelenésű, könnyű és erős anyag a titán. Néha használják késmarkolatok készítésére.

    Hőkezelés : Ez a kifejezés az acél melegítésének és hűtésének műveleteire utal, amelyek célja az acél tulajdonságainak módosítása. A leggyakrabban alkalmazott hőkezelések az izzítás, a normalizálás, az árasztás, valamint az edzés.

    Keményítés : Híres hőkezelés, amelynek célja az acél keményítése, amely egyben ridegebbé is válik.

  • V
  • Ferrule : A penge és a markolat között elhelyezett biztonsági gyűrű, amelyet el kell forgatni, hogy a nyitott vagy zárt állásban való rögzítést biztosítsa. A ferrule-t különösen az Opinel és a Nontron késeken használják.

    Leave a Reply

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük